12. června 2017

Na poslední chvíli to nejde: Kájin návod na úspěchy u zkoušek

Každý se učí jiným způsobem. Někdo studuje průběžně, jiný do sebe nalije litr kafe a šprtá se noc před zkouškou. Jednomu pomůže výklad ve škole, druhý musí sám všechno vyčíst z knih. A jak to mám já?


Cože, vy chcete vědět, jak se učit? Tak se mrkněte na novou adresu, kam jsem článek přesunula. :)

Běžte tááámhle: ODKAZ
škola, zkoušky, prokrastinace, už zase nestíhám, ach jo26 komentářů:

 1. A pak jsem tu já a mé "fullnight" terory den před zkouškou. :D Jenže ono to funguje, to je na tom to nejhorší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tenhle způsob se mi zamlouvá ... proč jen jsem se takhle neučil taky, já pitomec :D
   Navíc u tohoto způsobu je mnohem větší pravděpodobnost, že ty "důležité" věci v hlavě zůstanou i po zkoušce, a to se vyplatí, ne?
   Držím palce ať se ti takhle pěkně daří i nadále.
   Měj se hezky a užívej prázdniny. Tom

   Vymazat
  2. Teď nevím, který způsob myslíš. Můj nebo Terčin?
   Každopádně tobě by pomohly oba, když ses neučil... :D
   Jo, pamatuju si toho dost... :)
   Děkuji a děkuji. Ty se měj taky moc hezky.

   Vymazat
  3. samozřejmě ten tvůj ... před zkouškou je důležité se hlavně dopře vyspat si myslím :D

   Vymazat
 2. Týjo, to by u mě asi nefungovalo. Tento semestr mám 14 zkoušek a mezi některými třeba jenom den, plus připočti všechny ty, které neudělám na poprvé a voilá, nic co popisuješ není možné. :D Před zkouškou je něco malého sladkého přímo nutnost! Ale taky se vždycky po... z těch nervů:D
  PS: měly jsme stejnou aktovku :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na množství nezáleží. Můžeš přece rozpracovat klidně sto předmětů! :D Já mívám v jeden den třeba i tři zkoušky. A když se na ně učím, už si průběžně připravuju podklady na další...

   Vymazat
 3. Mam stejny pristup k uceni. Je to asi povahou. Nekdy se ucim tydny dopredu. Ale jist pred zkouskou nemuzu a myslet na neco jinyho taky ne. Nastesti uz nejsem skolak, jen ma prace vyzaduje pravidelne absolvovat zkousky pred komisi.

  OdpovědětVymazat
 4. Ahojky velice zajímavý článek. Mě čeká zkouška ve čtvrtek. Učím se průběžně,protože je pro mě důležitou zacala jsem již v lednu. Po ukončení této zkoušky budu mít již 3 výučný list. Tak mi držte palce. Majdalenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda, ty budes umět úplně všechno!
   Samozřejmě že ti budu držet palce. :)

   Vymazat
 5. Fíjo, to tě obdivuju, že se zvládneš učit tak moc dopředu. Ale odreagovat se potřebuju taky. Třeba před zkouškou ze staroslověnštiny jsem pekla cukroví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se hlavně neumím učit jinak.
   Juu, cukroví, to by chtělo co nejvíc zkoušek, ne? ��

   Vymazat
 6. Jo, vysoká škola a zkouškové období. Mám to trochu podobně, i když já si spíš dělám myšlenkové mapy, protože je to pro mě přehlednější. Na zkouškovém mě štve, že se mnohdy musím učit věci, kterým moc nerozumím, protože to není v literatuře vysvětleno tak, abych to pochopil.

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj! Jsi takový anti-prokrastinator odjakživa, nebo ses to nějak naučila? Daniela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmm, o tom jsem nikdy nepřemýslela. Jsem tak trochu perfekcionistka, takže asi odjakživa. ��

   Vymazat
 8. Tak to máš pravdu. Možno na poslednú chvíľku to ide s ľahkými predmetmi, no na akú známku, E? Človek musí mať veľa šťasia, aby mu to na poslednú chvíľku vyšlo. Ja som tento rok mala tak ťažké predmety, ktorým som ani nerozumela, že som sa bále, že sa nedostanem ani do ďalšieho - 3 ročníka. A pre mňa to bol naozaj strach, pretože moja sestra bola vyhodená z 3. ročníka na VŠ. A ako to dopadlo? Na ten naj naj najťažší predmet som sa učila asi 2 týždne, ale tak že stále kúsok a kúsok. Dala som na B, ešte dva ďalšie ťažké predmety som sa učila tak že cca 4-5 dní, a dostala som A a D... Anglický jazyk - pre mňa strach a hrôza som chodila na doučovanie a ešte asi týždeň som sa učila témy, dostala som C. + certifikát o úrovni B2. A napokon ostatné predmety. Tie som sa učila sotva jeden deň, (pri jednom sa mi stalo, že som mala hneď v jeden deň najťažšiu skúšku a potom túto, takže som si niečo pozrela za hodinu medzery medzi týmito predmetmi) a aj tie som dala. Na A, B poprípade C. A viete čo? Musím povedať, že som tento rok mala viac šťastia. Už len preto, že som sa na jeden predmet učila iba hodinu a aj tak mi to dali. Takže za mňa veľká radosť :) Už len dokončiť prax a som vybavená :) V každom prípade vám na tie ťažké predmety aj ja odporúčam učiť sa skôr. Podčiarkovať, naučiť sa len to naj naj dôležitejšie a tie omáčky si už vymyslíte.... :)

  Katkine kozmetické dobrodružstvá

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že se našel někdo, kdo to má stejně jako já. :)

   Vymazat
 9. Za celou vysokou jsem tedy nevypracovala jediné otázky, většinou na to nemám čas ani náladu, takže si maximálně z těch otázek vypisuju ještě kratší výpisky. Nejčastěji si vypisuju jen kostru otázek a dělení, co se pak učím. Jen abych věděla, co do jaké otázky patří.
  U většiny věcí mi stačí pochopit systém a mít nějaký základní přehled, většinu věcí dokážu odvodit nebo vymyslet. Šprtací předměty nesnáším, učení nazpaměť považuji za ztrátu času, takže to omezuji na minimum, jako u všeho mi stačí projít.
  Myslím, že na žádnou zkoušku jsem ještě neměla víc jak 4-5 dní času, větší rozestupy se většinou ani dát nedají, takže jsem naučená se to naučit ve velmi krátkém čase. Navíc se ani dřív učit nedokážu, průběžné přípravy a učení po kouskách mi nic neříká, navíc mě ve finále stojí víc nervů než dva stresové dny :D
  Co se týče státnic, počítám, že jeden intenzivní měsíc to zahojí :D

  Mafalda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Malé rozestupy delšímu učení nebrání. ;) :D
   Kdybych měsíc před státnicemi neuměla, asi bych tam už ani nemusela chodit. :D :D

   Vymazat
  2. Mně by bylo líto toho času, co bych tomu musela věnovat, když je tolik lepších a užitečnějších věcí na práci. Vůbec si neumím představit, že bych se na zkoušky připravovala průběžně třeba měsíc, to je úplně sci-fi :D
   Ale zase uznávám, že mi nejde o známky, protože mezi nimi prostě rozdíl nevidím a důležité je to jen udělat. Můj ideál je zkrátka projít za co nejmenšího úsilí, což mi poskytuje dostatečný balanc pro to, abych krom učení zvládala i nějakou práci a život :)

   Vymazat
  3. Nepřijde mi, že bych nad učením strávila o mnoho víc času. Možná spíš naopak.

   Vymazat
  4. Důležité je, jak to vyhovuje tobě. Je celkem zajímavé sledovat, jak různé návyky lidé mají, ať už se to týká učení nebo i jiných činností. Je to fascinující.

   Vymazat
 10. Při učení si taky potřebuji zápisky psát ručně, hezky vypisovat, podtrhovat, mít systém v barvách a nadpisech, to je moje. :D A většinou teda nezvládám učení se věcí nazpaměť, prakticky všechno potřebuji pochopit, najít tam souvislosti a pak je to jen otázka chvilky, než mám o všem přehled. :D Na letošní státnice jsem se učila 5 týdnů - jeden týden na každý ze 4 předmětů a poslední na drobné opakování a přípravu obhajoby bakalářky. Byla jsem srovnatelně nervní s maturitou, ale tolik jsem to neřešila, pouštěla si seriál, kreslila, chodila po venku, byla s přítelem... většina okolí to nechápala, podle nich jsem asi měla být pořád zalezlá u učení, to tak, to by se mi ani trošku nechtělo. :D A titul mám, cha, takže intenzivní nekonečné učení stejně evidentně nebylo potřeba, muhehe. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na jmenovce v práci je ten titul efektní. :D

   Vymazat
 11. No, já se třeba moc dopředu neučím. Mám výbornou krátkodobou paměť. Naučím se každou maličkost, všechny nezajímavé kraviny, odvykládám to na zkoušce a cestou domů už vím zase jen to, co jsem si pamatovala z přednášek. Ne vždy to tak jde, na státnice jsem se učila dva měsíce, ale i tak vím, že mě třeba dva dny bohatě stačí.
  Psaní ručně mi taky pomáhá. Píšu si jednak v přednáškách, jednak si potom dělám výpisky z různých prezentací a sdílených poznámek. A z toho si potom dělám finální výpisky. Už jen tím se polovinu věcí naučím tak dobře, že mi pak stačí si je jen přečíst.

  OdpovědětVymazat

Vítám všechny komentáře. :) Chtěla bych poprosit autory z anonymních účtů, aby alespoň na konec komentáře napsali svou přezdívku, ať vím, s kým mám čest. Děkuji za pochopení.